Příjem do porodnice

Zjistěte, co vás čeká při plánovaném nebo akutním příjmu do naší porodnice. Dozvíte se, jak probíhá příprava a co si přinést s sebou na hospitalizační příjem.

Naše porodnice se nachází v prvním patře budovy D v areálu Nemocnice Slaný, vlevo od schodů. Co čeká rodičky při příchodu?

Plánovaný nástup

Na porodnici mohou těhotné maminky přijít plánovaně. To obvykle nastává v případě, kdy je doporučeno dovyšetření v těhotenství za hospitalizace, nebo také například před plánovaným císařským řezem. Zpravidla bývá příchod v dopoledních hodinách

Klientky se hlásí u paní sekretářky v budově D. Kancelář se nachází přímo ve vstupní hale v přízemí. 

Akutní příjem

Akutní příjem na porodnici je zajištěn formou 24/7 – fungujeme tedy ve dne i v noci. V nočních hodinách jsou vchodové dveře do budovy uzamčeny, přímo u vchodu do budovy D je ale zvonek, kterým se na porodnici ohlásíte. 

V případě neplánovaného příchodu na porodnici doporučujeme předem zavolat na telefon 312 575 157. Těhotná maminka může své obtíže dopředu probrat s porodní asistentkou nebo porodníkem.

Příchod do porodnice krok za krokem

Po příchodu se klientky nejdříve ujmou porodní asistentky a poté službu konající porodník. V příjmové místnosti se provádí monitor a vyšetření rodičky a také po vás budeme chtít doklady.

Podle toho, v jaké fázi se porod nachází, je maminka umístěna na čekací pokoj (takzvané čekanky) nebo porodní sál.

Čekanky


Do tohoto pokoje přicházejí nastávající maminky za situace, kdy jim odtéká plodová voda a nemají kontrakce, ani připravený vaginální nález, anebo přicházejí kvůli kontrakcím, které nemají otevírací efekt. 


Vždy se snažíme  i v době čekání na porod zajistit samostatný pokoj a umožnit zůstat i partnerovi. Čekankový pokoj lze  tak vytvořit z každého pokoje porodnice.  Samozřejmě záleží na momentálním zaplnění porodnice rodičkami.

Porodní sál


Máme 2 klasické porodní sály a jeden s bazénkem a gaučem pro alternativní fyziologické porody.


Každý porodní sál má vlastní sociální zařízení, je vybaven výhřevným lůžkem pro novorozence, polohovatelným křeslem pro tatínka a pro rodičku je zde polohovatelné porodní lůžko.

Příprava před porodem obvykle trvá přibližně jednu hodinu a zahrnuje


Oholení zevních rodidel v místě, kde lze případně očekávat provedení nástřihu neboli epiziotomie


Vyprázdnění konečníku očistným klysmatem


Osprchování


Příprava samozřejmě záleží na domluvě mezi porodní asistentkou a rodičkou.

Na co se nejčastěji ptáte?

Co je to klysma a proč se před porodem provádí?

Klysma je aplikace přibližně půl litru teplejší vody konečníkem do střev. Před porodem má několik důvodů.

  • Plná střeva mohou být někdy i příčinou horšího postupu porodu, proto jejich vyprázdnění a prohřátí bývá v mnoha případech přirozenou metodou, jak posílit nastupující porod

  • Po vyprázdnění se rodička nemusí obávat situace, kdy jí při samotném porodu odchází také stolice. Naléhající část miminka totiž před sebou tlačí náplň střev a močového měchýře.

  • Klysma má tzv. spazmolytický účinek, to znamená, že uvolňuje křeče. Teplá voda prohřeje dutinu břišní, a tím dojde k uvolnění. Zároveň se podpoří začátek porodu.

Alternativou klysmatu je podání přípravku YAL nebo salinické klysma, které vám můžeme nabídnout za poplatek na porodním sále. Tyto alternativy ale účinky klasického klysmatu nenahradí.

Proč se provádí holení před porodem?

Dříve bylo oholení prováděno kompletně, v současnosti stačí, když má rodička oholené ochlupení v oblasti hráze a konečníku.

  • Jestliže by došlo k poranění, lépe se provede zašití díky tomu, že je tkáň čistá a přehledná. Žena se navíc může následně také o jizvu lépe starat. 

  • Pokud má být porod ukončen císařským řezem, je zapotřebí oholit chloupky na břiše, kudy povede jizva, a část pubického ochlupení.

  • Velká část žen se dnes už běžně holí a považují to za součást hygieny. Rodička se tedy může oholit ještě doma, například za pomoci partnera.

Co je dirupce vaku blan a kdy se provádí?

Pokud má rodička zachovalý vak blan, následuje po přípravě jeho protětí, které odborně nazýváme dirupcí. Jde o jednoduchý a nebolestivý úkon prováděný lékařem nebo porodní asistentkou při brance 3–4 cm.

Jakmile odteče plodová voda, zmenší se obsah dělohy, kontrakce zesilují a hlavička klesne do pánve. Díky svému objemu a tvrdosti napomáhá procesu otevírání porodních cest.

Proč je při porodu důležité CTG

Po celou dobu porodu se sleduje stav plodu prostřednictvím kardiotokografu neboli CTG. Jedná se o metodu monitorování plodu, při níž se zaznamenává fetální srdeční frekvence a děložní stahy. 

Na břicho nastávající maminky jsou pomocí dvou pásů upevněny sondy. Přijaté informace přístroj zpracovává a zapisuje v podobě dvou křivek na obrazovku a papír. 

  • U fyziologického porodu se záznam provádí intermitentně, tedy přerušovaně. 

  • Při patologických stavech, kdy může dojít k ohrožení plodu, je záznam kontinuální, tedy nepřetržitý. 

Dnes maminkám zvyšují komfort nejmodernější kardiotokografické bezdrátové monitory. Díky nim už během monitorování nemusí ležet, ale mohou se libovolně pohybovat, jít do sprchy nebo zaujímat různé úlevové polohy.