Podpora kojení

Kojení je důležitou součástí péče o novorozené miminko a má celou řadu benefitů, proto se na slánském oddělení šestinedělí snažíme vytvořit pro maminky co nejlepší podmínky a různými způsoby je podpořit. 

Maminkám v porodnici pomáhají dětské sestry a porodní asistentky.

Spolupracujeme i s externí laktační poradkyní. Kromě vlastních kurzů o kojení má poradenskou službu po telefonu. Po předchozí domluvě navštěvuje maminky i v domácím prostředí. 

V porodnici podporujeme maminky v kojení a přikládání dítěte k prsu

V naší porodnici klademe důraz na podporu kojení a správné přikládání dítěte k prsu. Pomáháme maminkám zlepšit kojení pomocí častého přikládání a dalších technik, abychom zajistili dostatečný příjem mateřského mléka pro vaše miminko.

Při nedostatečném příjmu mateřského mléka novorozencem doporučujeme zlepšit kojení častým přikládáním, stlačováním prsů, kontaktem ještě před dokrmem.

Preferujeme dokrm stříkačkou (první dny, malá množství) nebo kalíškem, abychom podpořili přirozené kojení a vyhnuli se problémům.

Vždy před doporučením kloboučků nejprve zkoušíme přisát novorozence na prso bez nich, abychom podpořili správné přisátí a kojení.

Při užívání dudlíků, lahviček a kloboučků edukujeme pacientky o hygieně, sterilizaci, riziku poranění bradavek a vlivu na tvorbu mléka.

Vysvětlujeme pacientkám, že pláč po kojení nemusí vždy znamenat hlad, ale může značit potřebu kontaktu a blízkosti matky (při prospívajícím novorozenci).

Objasňujeme potřebu kontaktu novorozence, učíme pacientky uklidnit a uspat miminka kojením, nošením, kontaktem, houpáním.

Doporučujeme

Naše doporučení ohledně kojení vám pomohou zajistit, že vaše miminko dostane to nejlepší z mateřského mléka. Podporujeme kontakt matky s novorozencem, správné přikládání k prsu a další techniky pro úspěšné a pohodlné kojení.

Kontakt matky s novorozencem.

Kontakt kůže na kůži (skin to skin).

Přikládat novorozence dle jeho potřeb, bez omezení či intervalů.

Přiložit novorozence ideálně během 1–2 hodiny po porodu, pokud to stav matky a novorozence umožňuje. Již neplatí dříve užívaný odstup min. 8 h.

Kojit při užívání léků s kojením kompatibilních (dle zdroje LactMed).

Přikládat novorozence bez zavinovačky v základních kojících polohách (vleže, příčná, fotbalista, kolébka).

Správné asymetrické a hluboké přisátí (zabořená bradička, volný nosík, nejsou vidět rty miminka, viditelná větší část dvorce nad horním rtem).

Při nemožnosti kojení při zdravotních komplikacích odsávání / odstříkávání matčina mléka a podávání novorozenci.

Při nalití prsů doporučujeme časté přikládání k prsu, kontrolujeme správné přisátí a polohu novorozence, chlazení prsou jako prevence zánětu (Ibalgin/Paralen při bolesti), event. odstříkání mléka po kojení.

Přikládat novorozence dle jeho potřeb, bez omezení či intervalů.

Co dělat, když kojící maminku bolí bradavky?

Bolest bradavek při kojení může být pro maminku velmi nepříjemná a stresující. Je důležité najít příčinu bolesti a zvolit správný postup, který mamince pomůže bolest zmírnit a pokračovat v kojení.

Při bolestech bradavek kontrolujeme správné přisátí a polohu novorozence, protože nesprávné přisátí je častou příčinou bolesti. Pokud je bradavka poraněná, doporučujeme větrání rány a použití lehké vrstvy krému s lanolinem nebo Citrovitalu jako prevenci infekce. Klobouček na prso doporučujeme používat pouze tehdy, když maminka není schopna kojit kvůli bolesti. Pokud ani s kloboučkem není kojení možné, doporučujeme dočasně odstříkávat mléko, dokud se bradavky nezahojí.

Nedoporučujeme

Rutinní používání lahviček a dudlíků (k uklidnění miminka v prvních týdnech).

Žádnou zvláštní dietu kojících matek, pouze zdravou a vyváženou stravu.

Zástavu kojení při horečce u matky.