Možnosti porodu

Naše porodní sály

Miminka přivádíme na svět ve dvou oddělených porodních boxech.

Porodní sály jsou prostorné a umožňují relaxovat na podložce, či použít gymnastický balon

Jejich součástí jsou koupelny a WC

Hydraulická porodnická lůžka jsou velmi variabilní

Během samotného porodu si rodička může vybrat polohu, která se jí bude zdát nejpřirozenější a přinese jí úlevu.

Bezpečí je na prvním místě

Naším cílem je vytvoření bezpečného prostředí, které je dostatečně technicky a personálně vybaveno a které dokáže velmi rychle reagovat na nenadálé komplikace v průběhu porodu.

K tomu slouží i pravidelné školení celého personálu a důraz na dodržování postupů moderního porodnictví a pravidelné modernizování vybavení porodnice i operačních sálů. Jsme rovněž plně přístrojově i personálně vybaveni pro provedení jak plánovaných, tak akutních císařských řezů.

Máme vstřícný přístup k rodičkám 

Bezpečné a vstřícné vedení porodu znamená komplexní přístup, jehož součástí je nejen respektování obecných postupů v porodnictví, ale zároveň vychází vstříc přáním rodičky a podporuje její aktivní roli v těhotenství i při porodu.

Nastávající maminka u nás může využívat pomůcek k relaxaci, jako je míč, žíněnka, sprcha, nově i porodní bazének či porodní gauč, umožňující polohování.

Komunikace je pro nás velmi důležitá

Nebojte se nám svěřit svá přání i obavy. Velmi si zakládáme na otevřené komunikaci mezi rodičkou, doprovodem a zdravotnickým personálem. Klademe důraz na individuální potřeby a dostatečnou informovanost rodičky a doprovodu v průběhu porodu i po něm. 

Jsme zapojeni do projektu Přirozený porod v porodnici, který i zpětně nezávislým auditorem vyhodnocuje pomocí dotazníku spokojenost rodiček s přístupem zdravotníků a vede statistiky ohledně nástřihů, císařských řezů a podobně. 

Porodní plán: Jsme nakloněni porodním přáním

V naší porodnici nevyžadujeme porodní plán. Na druhou stranu jsme rádi, když nás budoucí maminka předem seznámí se svými představami o průběhu porodu. Může to být ústně, nebo písemnou formou. 

Plán je možné dopředu konzultovat jak s ošetřujícím gynekologem, tak v rámci check-in vyšetření, kdy se rodička registruje k porodu do naší porodnice. Zpravidla to bývá kolem 36. týdne těhotenství. Dále lze konzultovat porodní plán i s porodními asistentkami po předchozí domluvě individuálně. 

„V naší porodnici jsme porodním přáním nakloněni. Můžete se inspirovat dokumentem Akceptovatelná porodní přání, který si lze stáhnout na odkazu níže. Porodní plán není vyžadován, ale vítáme jej, protože je výhodou vědět, co si žena přeje a jaké jsou její představy, abychom jí porod zpříjemnili a usnadnili si vzájemnou komunikaci. 

Je však důležité vědět, že u maminek, které již od počátku těhotenství mají nejrůznější komplikace, se některým přáním plně vyhovět nedá, a to pouze v zájmu jejího zdraví a zdraví miminka. Rodičku při konzultaci proto připravujeme i na možnost, že se striktně podle plánu řídit přestáváme ve chvíli, kdy by bylo ohroženo zdraví její či nenarozeného dítěte.“

Nikola Mašková,
porodní asistentka

Blízká osoba u porodu 

Během porodu může být na porodním sále s rodičkou blízká osoba. Nejčastěji je to manžel nebo partner, může to být ale i kamarádka, maminka, sestra nebo kdokoliv jiný, kdo jí přináší pocit bezpečí a omezuje vnímání bolesti. Přibližně 90 % maminek u nás rodí s doprovodem.

Doprovod může držet rodičku za ruku, utěšovat ji, otírat čelo, podávat pití a v případě zájmu může po porodu miminka přestřihnout pupečník. Je také užitečným prostředníkem mezi rodičkou a zdravotníky. Porodu se mohou zúčastnit až dvě doprovodné osoby starší 18 let.

Doprovodu velmi doporučujeme navštívit společně s maminkou předporodní kurzy, kde se mohou společně teoreticky i prakticky připravit na porod a získat užitečné informace. 

Porod s dulou

Spolupráce s dulou může být velmi přínosná, proto v naší porodnici porod za přítomnosti duly umožňujeme.

Dula zná rodičku již před porodem, působí jako psychická podpora, pomáhá nefarmakologicky tišit bolest a podporuje ženu v porodním procesu. Zároveň vítáme, když se s dulou můžeme setkat ještě před porodem, abychom si dopředu upřesnili, jaká jsou očekávání a představy duly i rodičky. Pak vše bude probíhat hladčeji ke spokojenosti všech.

Porod s komunitní asistentkou

Některé z našich porodních asistentek fungují také jako komunitní asistentky, které nastávající maminku provází již od těhotenství, asistují jí při porodu a pečují o ni také v období šestinedělí, pomáhají nastartovat kojení, radí s péčí o novorozence.

Žena se na komunitní porodní asistentku může kdykoliv obrátit se svými dotazy, probrat svá přání, je pro ni pevným pilířem, o který se může opřít. Pokud se jedná o fyziologický porod bez komplikací, může asistentka dítě přímo odrodit. Jedná se o nadstandardní službu, která není hrazena z veřejného zdravotního pojištění.

„Výhoda péče komunitní porodní asistentky je systém jedna na jednu. Komunitní porodní asistentka ženě poskytuje průpravu na porod zcela individuálně, v čemž je její největší přednost. Pracuje naprosto samostatně a poskytuje kontinuální primární a následnou porodnickou péči.“ 

Kateřina Aronová, porodní asistentka

Vaše možnosti a volby při porodu

Ambulantní porod

Umožňujeme propustit maminku po 12 hodinách od porodu, pokud má dopředu domluveného pediatra, který převezme zodpovědnost za novorozené dítě. To znamená, že za novorozencem dojede domů nebo se s maminkou domluví, že bude 24 hodin k dispozici. Opět je vhodné konzultovat toto přání s předstihem ještě před samotným porodem.

Zavádění kanyly

Kanyla zavedená do žíly na horní končetině je pro porodníka moderní a bezpečná metoda, jak v případě potřeby podat nezbytné léky co nejdříve do krevního oběhu rodičky. Někdy je podání léků plánované, některé situace však vyžadující rychlou reakci, proto zdravotníci možnost zavedení kanyly vítají. Pokud budoucí maminka zásadně odmítá zavedení kanyly na porodním sále, je nejlepší tuto skutečnost dopředu uvést v porodním přání.

Klyzma (klystýr)

V dnešní době se klyzmarutinně již nepodává. Jeho použití je na individuální dohodě s budoucí maminkou. Podání však přináší výhody: Je vhodné nejen pro očištění koncové části střeva, ale i pro prohřátí podbřišku, což často působí na uvolnění porodních cest.

Holení

Holení pubického ochlupení provádíme vždy po domluvě s rodičkou. Někdy je výhodné zbavit ochlupení část hráze, kde je nutné zašít porodní poranění. Oholení podbřišku je žádoucí především před císařským řezem, kdy je nutné dezinfikovat operační pole a následně překrýt ránu náplastí. 

Oxytocin

Oxytocin je hormon, jenž se do těla běžně uvolňuje – vyplavuje se například i při orgasmu. Při porodu vyvolává kontrakce, proto se někdy uměle připravený oxytocin podává k vyvolání porodu či posílení kontrakcí u již probíhajícího porodu. Podání oxytocinu je v případě fyziologického porodu omezeno na III. dobu porodní, kdy se podává jako prevence větší krevní ztráty po porodu. Toto podání je doporučováno i Odbornou gynekologicko-porodnickou společností. Pokud si maminka podání nepřeje, k jejímu přání přihlížíme. Zvláště pokud k tomu není objektivní důvod, jako je silné krvácení, nezavinování dělohy nebo neodlučování placenty, oxytocin rodičce nepodáváme. 

Nástřih hráze

Nástřih hráze neprovádíme rutinně. Naší snahou je pomoci mamince porodit ideálně bez poranění či s co nejmenším poraněním. O hráz se snažíme pečovat již během porodu, kdy je dobré hráz například nahřívat bylinnou napářkou. Pro uvolnění hráze při tlačení ji nahříváme buď teplými rouškami či bylinnými sáčky. Další prevencí porodního poranění je vhodně zvolená poloha při tlačení. V případě, že je potřeba hráz nastřihnout, maminka je vždy informována.

Monitoring dítěte

CTG neboli kardiokografie je vyšetření, při kterém se snímá srdeční frekvence děťátka. Každá maminka má CTG monitor natočen po příchodu do porodnice. Dle doporučení u nekomplikovaných porodů se toto vyšetření dále opakuje v průběhu porodu po dvou hodinách v délce zhruba 20 min. V případě komplikovaného porodu může být výhodné monitorování stavu miminka častěji, nebo i kontinuálně. Vždy se snažíme se, aby maminka během tohoto vyšetření nemusela být upoutána na lůžko, používáme bezdrátové sondy, se kterými může rodička i do sprchy, nebo bazénku.