Co se děje
po porodu

Krok za krokem

Bezprostředně po porodu se věnujeme vám i vašemu miminku s láskou a respektem k vašim přáním. Novorozenec je ihned po narození položen na váš hrudník pro první přivítání a bonding.

Přeje-li si to maminka, je novorozenec hned po porodu položen na její hrudník k prvnímu přivítání. 

Po porodu necháváme standardně dotepat pupečník, který může přestřihnout otec či jiná doprovodná osoba, pokud bude chtít.

Miminko ošetří dětská sestra na výhřevném lůžku hned vedle lůžka matky. Nové prostory nám umožnily ošetřovat dítě po porodu v bezprostřední blízkosti maminky, proto děťátko nikam neodnášíme

Podváže se pupečník, miminko je zváženo a dostane plenku, přeje-li si to maminka. Celý proces zabere pár minut. 

Novorozeně nekoupeme, mázek necháváme kůží vstřebat. 

Novorozenec se po prvním ošetření ukládá zpět na hrudník rodičky a provádí se bonding. Kontakt kůže dítěte s kůží matky i první časné přisátí k prsu jsou velmi prospěšné.

Některé maminky vyžadují nepřerušený kontakt, základní ošetření tedy probíhá na těle maminky, zvážení miminka se potom provede nejpozději před opuštěním porodního sálu. 

V případě, že má maminka s sebou doprovod, lze bonding využít po dobu celých 2 hodin po porodu, kdy je rodička sledována ještě na porodním sále. 

Miminko je monitorováno speciálním saturačním čidlem, pravidelně ho kontroluje i dětská sestra nebo porodní asistentka. 

Po dvou hodinách maminka vstává do sprchy a společně s miminkem se stěhují na oddělení šestinedělí. 

Bonding:
První přitulení kůže na kůži

Náruč maminky je pro miminko tím nejpříjemnějším místem, kde může po porodu spočinout. Při bondingu je novorozenec ihned po narození položen na břicho matky takzvaně skin to skin, tedy kontakt kůže na kůži.

Utváří se přitom vzájemný vztah mezi matkou a miminkem. Pro správný účinek je vhodné, aby děťátko strávilo takto na své mamince dostatečně dlouhou dobu, alespoň 1,5 hodiny, ideálně 2.

Bonding nabízíme po spontánním porodu i po císařském řezu, pokud jsou novorozenec i rodička v pořádku. Maminka musí před porodem podepsat informovaný souhlas s bondingem a nesmí být po porodu sama.

Jaké jsou výhody bondingu?

Dětem se u matek
lépe stabilizuje dýchání. 

Miminka zažívají
pocit bezpečí.

Snáze nabíhá
laktace.

Rychleji se buduje
citová vazba.

Matka se lépe vyrovnává s porodními bolestmi a později i pozitivněji hodnotí průběh porodu. 

Může bonding provést i tatínek?

Ano, pokud matka z nějakého důvodu nemůže, lze bonding provést i s otcem dítěte či jinou doprovázející osobou.

Je pro maminku možný bonding i po císařském řezu?

Bonding je v naší slánské porodnici možný také po císařském řezu. Před začátkem operace je sterilním rouškováním oddělena matka od operatérů.

Pokud se jedná o císařský řez ve spinální anestezii, maminka je při vědomí a může ji na sále doprovázet i partner nebo jiný doprovod. Máme velmi hezké ohlasy na to, když bezprostředně po vybavení miminka z dělohy uděláme v rouškování nůžkami otvor, jímž posuneme narozené dítě ještě spojené s pupečníkem k rodičům, kteří se s ním můžou přivítat. Když to maminka dobře zvládá, může si dítě ještě začerstva přiložit k prsu.

Dotepání pupečníku

Nechat dotepat pupečník je dnes trendem. Tento postup má své výhody, proto si jej přeje téměř každá maminka. Dotepání pupečníku usnadňuje novorozenci poporodní adaptaci, snižuje riziko chudokrevnosti. 

Dotepat pupečník v naší porodnici necháváme automaticky, pokud to dovolí zdravotní stav dítěte i matky.

Kdy přestřihnout pupeční šňůru?

Pokud jde o délku dotepání, vedly se na toto téma mezi odborníky dlouhé diskuze. Ustanovilo se, že ideální je minuta, kterou dodržuje i naše porodnice.

Za tu dobu si dítě vezme z placenty optimální množství krve, a pak se pupečník přestřihne, což obvykle provádí doprovázející osoba, většinou otec dítěte. 

Jestliže z pupečníku přijde k dítěti krve moc, je zde lehce zvýšené riziko rozvinutí poporodní novorozenecké žloutenky. Navíc vzhledem k tomu, že obvykle dáváme dítě na hrudník maminky, abychom podpořili bonding, novorozenec je výše než placenta, tudíž gravitační spád je opačný než z placenty k dítěti a krev po chvíli přestane proudit.

Odběr a uschování pupečníkové krve

Pupečníková krev se nachází v placentě a pupeční šňůře miminka. Od běžné krve se liší tím, že kromě červených a bílých krvinek a krevních destiček se v ní nacházejí i kmenové buňky.

Kmenovou buňku si můžeme představit jako buňku, která ještě přesně nezná svoji funkci, proto ji můžeme využít k pomoci při obnově nemocné tkáně, například při poškození kostní dřeně. Pupečníkovou krev lze využít pro vlastní potřebu dítěte, pro sourozence i pro zcela cizího člověka.

Banka pupečníkové krve ČR již činnost odběrů ukončila, pouze v případě, že jde o rodinu, kde se narodí k nemocnému dítěti sourozenec, se v těchto odběrech pokračuje.

Některé soukromé společnosti umožňují uschování pupečníkové krve. Tuto spolupráci jsme ukončili, ale v případě, že by rodička odběr chtěla a sama si to v centru zařídí a předem u nás domluví, lze tento odběr uskutečnit.

Nyní v naší porodnici probíhají odběry pupečníku pro vědecké účely, ke zkoumání kmenových buněk. Děje se to pouze tehdy, když firma o pupečník požádá a maminky k tomu musejí dát informovaný souhlas a jsou o všem dopředu srozuměné.

Rodičkám vysvětlíme vše, co je potřeba a na co se zeptají. Vše mají možnost si zapsat do porodních přání a nejpozději při příjmu je s nimi toto jejich přání konzultováno.

Matka se lépe vyrovnává s porodními bolestmi a později i pozitivněji hodnotí průběh porodu. 

Dotepání nebo odběr pupečníkové krve?

Je důležité si uvědomit, že když budeme odebírat pupečníkovou krev hned po porodu do sběrného sáčku, nemůže tím pádem proudit pupečníkem k dítěti.

 Kdybychom měli nabírat krev do sáčku pro uschování v bance pupečníkové krve až po dotepání pupečníku, přestane krev dostatečně proudit a už jí nelze nabrat dostatek – pak by bylo ve sběrném sáčku více koncentrátu než pupečníkové krve a nebylo by možné ji použít. Maminka si proto musí rozmyslet, zda chce raději krev uschovat v bance, anebo nechat dotepat pupečník.

Kanavit po porodu: Proč děti potřebují vitamin K a jakou formu zvolit?

Novorozenci mají málo vitaminu K a jsou proto ohroženi krvácivou nemocí. O způsobu aplikace rozhoduje maminka dítěte, ale my doporučujeme injekční jednorázové podání po porodu.

Miminko díky tomu dostane jednoznačně tu dávku, kterou potřebuje. Pokud děťátku kapete Kanavit na jazyk, nikdy není jasné, jestli opravdu spolkne celou dávku, anebo část vyplivne, a dávkování pak není přesné.